Aukstie laikapstākļi ļoti pateicīgi mežistrādei

Jau vairākas nedēļas Latvijā termometra stabiņš ir noslīdējis krietni zem nulles. Mežistrādes jomā strādājošo lūgšanas šķiet ir uzklausītas un šobrīd visi, kas vēlas un ir pieejama atbilstoša tehnika var izvest no meža kokmateriālus, turklāt realizēt tos par ļoti labu cenu.

Ilgstošo lietvavu izraisītie mitrie laikapstākļi iepriekš daudziem neļāva ne pavasarī, ne vasarā, ne rudenī izvēst no meža baļķus un malku. Rezultātā cenas praktiski visiem kokamteriāliem strauji pieauga, bet mežistrādes uzņēmumi un arī daļa pārstrādātāju nonāca glūži vai maksātnespējas priekšā. Samazinoties izejvielu daudzumam vai tam praktiski izsīkstot tika apdraudēta mežistrādes ikdienas darbi. Par laimi mežu īpašnieki sadūšojās aprunāties ar “papu” un valdība izsludināja ārkārtas stāvokli mežistrādē.  Tas ļāva piesaukt līgumos force-majeure punktu un pārtraukt maksāt vai pat pilnībā izvairīties no soda naudu maksāšanas kreditoriem par saistību nepildīšanu.

Šobrīd iniciatīva ir atmaksājusies un darbi uz priekšu rit pilnā sparā. Temperatūrai noslīdot zem -20 grādiem darbi mežā nav tie patīkamākie, jo pat tie mežstrādnieki, kas aktīvi darbojas ar motorzāģiem pavisam drīz jau sāk just, ka aukstums sāk kost pirkstos. No otras puses, darbs dara darītāju un būtu grēks žēloties, ka beidzot var kārtīgi izkustēties un nopelnīt naudu, ja pirms tam bijusi tik ilga dīkstāve. Arī mežsaimnieki var priekā berzēt rokas, jo gaidīšana ir pašiem negribot būtiski palielinājusi iespēju nopelnīt.

Papīrmalkas cenas Vidzemē (ostās) šobrīd jau ir ap 50 eur/m3 un nereti pat nedaudz augstāka. Protams, pārdotot papīrmalku uzpircējiem ir jārēķinas ar zemāku cenu, bet jāņem vērā, ka vēl papildus klāt ir jārēķina arī transporta un degvielas izdevumi. Salīdzinoši gadu iepriekš par papīrmalku ostā maksāja tikai 33 eur/m3. Arī pārējos koksnes segmentos cenas ir būtiski pieaugušas un ir pilnīgi skaidrs, ka mežu īpašniekiem nebūs vajadzīgs aizņemties un līst parādos, skat. liepajniekiem.lv, jo nauda nāks aumaļām. Galvenie zaudētāji šajā visā gan ir mazie gala patērētāji, kas, piemēram, vēlas sagādāt malku nākamajai sezona, jo viņi ir spiesti konkurēt ar lielajiem uzpircējiem.

Tiem, kas vēlas gūt vēsturisku ieskatu koksnes cenas attīstībā pēdējo gadu laikā, ir vērts ielūkoties Centrālās statistikas pārvaldes mājas lapā. Dati tur ir saranžēti pa gadiem un koksnes veidiem, bet jārēķinas, ka nav jaunākā informācija par pēdējo pusgadu.

Patlaban laikaapstākļu prognoze liecina, ka aukstais laiks saglabāsies arī turpmākajās nedeļās, līdz ar to varam būt droši un pārliecināti, ka iespēja aktīvi strādāt turpināsies. Darbus jāpaspēj apdarīt, līdz pavasarim, kad, sākoties atkusnim, vietējās nozīmes zemes ceļi kļūst smagajai tehnikai atkal neizbraucami.

Author: Mezsaimnieks